Auto HI-FI Club CZ

autohifi,auto hi-fi,auto hifi,autohificlub,auto hi-fi club,club, klub,fórum,autorádio,autozesilovač,autorádio cd,autorádio mp3,autorádio dvd, tuning,srazy,tuningshow,klub,emma,dbdrag,tuning,autotuning,carstyling, tlumeni, Alpine,octavia,Brax,Denon,Clarion,Pioneer,Sony,panasonic,Helix, Dynamat,dego,Hertz,Audison,Fusion,McIntosh,Focal,Rockford Fosgate,Dynaudio,JBL,xenony,becker,jvc,kenwood,ground zero,dietz,morel doorboardy ,zapojeni,felicia,pioneer,peugeot,zastavba,audio,306,repro,golf,instalace,dls,4x100,FELICIE,morpheus,helix,audi(forum)

o

Forum > Ostatní > OT: ochrana před ransomware

 o Navštíveno 6011x o
o 15.05.2017, 09:09 | Only_One
IT dotaz - předpokládám, že tyhle moderní viry zašifrujou všechno, včetně připojených síťových disků třeba na NAS.. pomohlo by, kdyby měl NAS vytvořený separé diskový oddíl, na který by byl přístup jen po zadání loginu a hesla manuálně? Přirozeně mám zálohováno zcela externě, ale jen by mě zajímalo, zdali by to byl mimo jiné dostatečný blok pro tyhle sviňárny


o 15.05.2017, 09:43 | DaveF | Upraveno: 2017-05-15 09:45:24
tohle by mě taky zajímalo, jak se zabezpečit proti ransomware apod.

mám Synology 210j

- na prvním disku jsou veškerá data pro cca 4PC
- na druhém disku je každý den noční záloha prvního disku

první disk je normálně namapovaný ze všech PC
druhý disk vidím jen já ze svého PC (občas se to hodí, když se přepíše nějaký soubor atd.)

zálohovat ještě někam do cloudu ?
nebo si postavit něco domů kam by se to v noci zálohovalo ?
nebo další např. USB disk nebo synology ve stejné síti ?

jde o cca 500GB dat
o 15.05.2017, 10:02 | KaZaN
Poměrně promakaný řešení proti Ransomwaru má teď Acronis Trueimage, taky se s tím náležitě prezentuje.
[ Link ]
[ Link ]
[ Link ]

Obecně se ochrana proti fatálnímu napadení řeší i tak, že udržuješ delší řadu pravidelných záloh, kdy pak máš po napadení minimální ztráty. Případně deduplikace dat nebo záloh na další místo (podobná tomu co píše DaveF, akorát tam je stále Davův komp riziko, pokud se sám nakazí), kam potenciálně napadaný zařízení "nevidějí"/nemají přístup, má ho jen zálohovací software.

Já to řeším trošku podle poučený kovářovy kobyly :D důležitý jsou pro mne jen pracovní dokumenty a pracovní a soukromý fotky, zálohuju na dvě místa, plus fotky mám ještě na offline disku, kam je více, či méně pravidelně nahraju a disk odložím. Bohužel zálohuju/archivuju tak několik tera... ale po smutné příhodě s mým 5diskovým NAS jsem pečlivější.
o 15.05.2017, 14:52 | Chris
backup na externy disk a ten nepripojovat. Resp. mat tak 2-3 serie externych diskov a na tie striedavo backupovat.
o 15.05.2017, 14:56 | Only_One
tak dotaz ještě jednou - bude funfovat jako ochrana síťovej disk vytvořenej na NASU, na který bude přístup jen po zadání loginu a hesla manuálně?
o 15.05.2017, 16:17 | Daryl (A)
OO: problem je ze ten login si system pamatuje. Casto az do odhlaseni. Jednou se prihlasis a system ma k nemu pristup
o 15.05.2017, 22:09 | KaZaN
Proto jedine takova cesta, ze ten login bude znat zalohovaci soft a ne system.
Offline manuální zalohy neberu v potaz, to je spis archivace, kde nebudes mit zrovna cerstvy data, plus je to megavopruz...
o 16.05.2017, 08:57 | Yawor
Já díky ransomware raději chování s NASem změnil úplně. NAS z win počítačů standartně jen RO přístupy,krom nějakých upload adresářů. Tam pak používám v cronu rsync jako mezikus, takže OS klienta nemá šanci nic změnit.

RW účet používám jen málokdy a bez pamatování hesla s následným restartem.

Plus klasicky cloud backup + disk mimo.
o 16.05.2017, 11:28 | KaZaN
Cloud backup zase trosku narazi na cenu, resp, ze na velky objemy už to není zdarma, aspon ja o nicem kloudnym nevim. Pokud se teda bavime o nejakym domacim prostredi, kde kazda stokoruna boli.
Možná by byla cesta použít vlastní "cloud" nebo sync lokálně a využít verzování historie souborů, ale to zase zvyšuje rapidně nárok na kapacitu úložiště a tak nějak z toho zase vychází asi líp nějaká deduplikace záloh.
Proto mne docela zaujalo to řešení Acronisu, kde když pominu těch pár stovek za software nebo pronájem, to nic víc peněz ani kapacity nesežere.
o 16.05.2017, 13:05 | Yawor | Upraveno: 2017-05-16 13:07:09
a co aws + rclone ?

plus jak říkáš, lokální záloha na jinej fs v rámci NASu /jen kritické adresáře/
o  Zpět  o  Nahoru
o
 

Vložit nový příspěvek do fóra


  Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen/a.
Stránka vygenerována za 0.223 sekund.